Forma wtryskowa to narzędzie wykonane z metalu, które wypełnia się płynnym tworzywem (polimerem), a następnie formuje z niego docelowy kształt. Formowanie wtryskowe to jedna z tych technologii, które jest bardzo ważna w codziennym życiu. Zewsząd otaczają nas przedmioty powstałe w wyniku tego procesu. Prawie wszystko, co jest wykonane z plastiku, powstaje przy użyciu form wtryskowych.
Co to jest formowanie wtryskowe?
Formowanie wtryskowe to proces produkcji szerokiej gamy wyrobów z tworzyw sztucznych. Wykorzystuje się w nim ziarnisty plastik, który jest:
- podawany grawitacyjnie z leja,
- wtłaczany do ogrzewanej komory za pomocą tłoka śrubowego,
- topiony,
- dociskany do formy.
- chłodzony.
Formowanie wtryskowe jest wykorzystywane do tworzenia wielu przedmiotów, takich jak m.in. obudowy sprzętów elektronicznych, pojemniki, nakrętki do butelek i większość dostępnych na rynku wyrobów z tworzyw sztucznych. Elementy te wykonuje się przy użyciu form wtryskowych (wielo- lub jednogniazdowych, w zależności od wymagań projektowych). Formy do tworzyw sztucznych są zwykle stosowane w procesach masowej produkcji, gdzie potrzebne są tysiące, a nawet miliony takich samych części.
Dostępnych jest wiele materiałów, które nadają się do wtryskarki. Formy pozwalają na kształtowanie większości tworzyw termoplastycznych (takich jak nylon, polietylen i polistyren) oraz niektórych elastomerów. Materiały są wybierane na podstawie wytrzymałości i funkcji wymaganych dla końcowej części, ale każdy materiał ma również inne parametry formowania, które należy wziąć pod uwagę.
Mieszanie dostępnych materiałów ze stopami lub mieszankami wcześniej opracowanych materiałów umożliwia projektantom produktów wybór spośród szerokiej gamy materiałów, aby znaleźć ten o dokładnie odpowiednich właściwościach. Produkcja seryjna części zaczyna się jednak nie od wyboru materiału, ale od zakupu odpowiedniej formy wtryskowej – liczy się m.in. jej kształt, wielkość oraz wykończenie.
Jak wybrać odpowiednie formy do wtryskarki?
Formy wtryskowe do tworzyw sztucznych są wykonane z metalu (głównie stali węglowej o symbolach 1.1730, 1.2343 oraz 1.2312) i z reguły znormalizowane (do produkcji części z tworzyw sztucznych wykorzystuje się formy spełniające określone normy ISO, obowiązujące pod każdą szerokością geograficzną). W zależności od potrzeb można zastosować warianty gotowe lub zaprojektowane specjalnie z myślą o danej branży.
W firmie Syntmet zajmujemy się produkcją i sprzedażą gotowych form do wtryskarek. Dysponujemy rozbudowanym parkiem maszynowym, dzięki czemu jesteśmy w stanie wykonać dowolną formę wtryskową wg projektu klienta, a także przeprowadzić jej analizę i symulację. Oprócz tego nasze usługi uwzględniają:
- darmową konsultację wstępną
- oszacowanie kosztów projektu,
- consulting technologiczny (pomoc w doborze technologii oraz tworzywa),
- usługi modelowania 3D CAD.
Zapraszamy Państwa już teraz do zapoznania się z naszą pełną ofertą. Wszystkie osoby zainteresowane zakupem wysokiej jakości form do wtryskarek mogą liczyć na fachowe doradztwo.
Zamówienia na formy wtryskowe przyjmujemy z całej Polski – obsługujemy zarówno duże miasta (np. Warszawa, Poznań, Gdańsk, Kraków, Białystok, Bydgoszcz, Szczecin, Opole, Katowice, Łódź, Lublin, Zielona Góra), jak i mniejsze miejscowości (np. Wolbrom, Nowy Sącz, Zamość, Mysłowice, Leszno, Kalisz, Sopot, Konin, Kołobrzeg, Zduńska Wola). Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub e-mailowego.
Z czego składa się forma wtryskowa?
Każda forma wtryskowa składa się z wielu elementów. Najważniejszy z nich jest podzespół ruchomy, który przytwierdza się do stołu wtryskarki oraz podzespół nieruchomy. Oprócz nich w skład formy wchodzą:
- obudowa,
- układ chłodzenia lub grzania formy,
- układ wypychania wypraski i wylewka,
- układ wlewowy,
- gniazda,
- elementy prowadzące,
- napędy płyt i segmentów (opcjonalnie).
Każda forma wtryskowa jest projektowana indywidualnie, z myślą o danej inwestycji. Planuje się ją w nowoczesnym środowisku cyfrowym, w którym można wielokrotnie zmieniać parametry techniczne i testować nowe metody. Taka technologia pozwala na zaprojektowanie takiej formy wtryskowej, która umożliwia uzyskanie najwyższej jakości gotowego produktu.
Ile kosztuje wykonanie formy do wtryskarki?
Przygotowanie formy do wtryskarki to wymagające zadanie. Na ostateczny koszt wpływa wiele czynników – materiał użyty do produkcji, stopień skomplikowania gotowego przedmiotu lub dodatkowe elementy, które mają wyeliminować ewentualne wady produkcyjne. Przygotowanie formy wtryskowej kosztuje zwykle od kilkunastu tysięcy złotych wzwyż. Najczęściej jest to wydatek 20 000–40 000 zł, ale ostateczna cena zawsze jest wyliczana indywidualnie.
Co to są formy wtryskowe?
Formy wtryskowe to produkty wykonane z metalu, które wypełnia się płynnym tworzywem sztucznym. Pozwalają na wytwarzanie wyrobów o konkretnym, powtarzalnym kształcie. Z wykorzystaniem form wtryskowych powstaje wiele produktów codziennego użytku. Są stosowane tam, gdzie jest konieczne przygotowanie tysięcy powtarzanych elementów, jednocześnie minimalizując ponoszone koszty lub ograniczając wytwarzane odpady.
Formy wtryskowe są wykorzystywane do produkcji większości plastikowych przedmiotów – długopisów, zabawek, opakowań, dekoracji, akcesoriów do włosów i makijażu, a także części do samochodów, maszyn przemysłowych oraz sprzętu AGD i RTV. Używa się ich do przygotowywania półproduktów i gotowych wyrobów. Przedmioty przygotowane za ich pomocą można dalej obrabiać z wykorzystaniem niemal dowolnych metod.
Jaka stal na formy wtryskowe?
Formy wtryskowe muszą być odporne na kontakt z bardzo gorącymi płynnymi polimerami. Nie mogą także niszczeć czy zniekształcać się pod wpływem wysokiego ciśnienia. Dlatego produkuje się je z metalu – a konkretnie ze stali węglowej o symbolach 1.1730, 1.2343 oraz 1.2312. Surowce wykorzystywane do produkcji form wtryskowych muszą spełniać określone normy ISO, a w przypadku modeli wytwarzanych w Polsce – także wymagania unijne.
Na rynku można znaleźć gotowe formy wtryskowe, ale o wiele częściej przygotowuje się je na indywidualne zamówienie. Wówczas dokładne parametry, w tym także rodzaj metalu, dobiera się do potrzeb i założeń projektu. Taki wybór pozwala stworzyć nawet najbardziej skomplikowane przedmioty z różnych tworzyw sztucznych o różnych właściwościach.