Urządzenia do wtryskiwania tworzyw sztucznych

Wtrysk tworzyw (inaczej formowanie wtryskowe) to proces produkcyjny polegający na wytwarzaniu części poprzez wtryskiwanie stopionego materiału do specjalnej, metalowej formy. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu polimery termoplastyczne i termoutwardzalne. Wtryskiwanie tworzyw sztucznych odbywa się przy wykorzystaniu urządzeń nazywanych wtryskarkami. Są to duże maszyny obróbcze klasyfikowane przede wszystkim według rodzaju zastosowanego układu napędowego: 

  • hydraulicznego, 
  • mechanicznego, 
  • elektrycznego,
  • hybrydowego.

Budowa wtryskarek do plastiku

Jeśli chodzi o budowę, typowa wtryskownia tworzyw sztucznych zawiera 3 główne układy: 

  • uplastyczniający,
  • napędowo-sterujący,
  • narzędziowy.

Istnieją również mniejsze elementy, takie jak dysze, wypychacze, ​​jednostki zaciskowe, wtryskowe i hydrauliczne. Ważnym komponentem jest forma wtryskowa, która umożliwia tworzenie przedmiotu o konkretnej wielkości i kształcie. 

Wtryskarki do tworzyw sztucznych  – sposób działania 

Wtryskarki do plastiku i tworzyw sztucznych wykorzystują proces formowania wtryskowego. Składa się on z 4 następujących po sobie w porządku cyklicznym etapów i zwykle trwa od 2 sekund do 2 minut na każdą część.

Zaciskanie 

Jest to etap, w którym dwie połówki formy są bezpiecznie zamykane przez zespół zaciskowy. Siła hydrauliczna wtryskarki plastiku jest wykorzystywana do utrzymywania zespołu zaciskowego na miejscu podczas wtryskiwania określonego materiału (zwykle termoplastycznego).

Wtryskiwanie

Na tym etapie surowy materiał z tworzywa sztucznego lub granulki są podawane do wtryskarki, wpychane do jednostki wtryskowej, topione, a następnie wstrzykiwane do formy.

Chłodzenie

Chłodzenie to przedostatni etap, w którym tworzywo sztuczne chłodzi się i przybiera określony kształt. Dla różnych części i komponentów obowiązują określone czasy chłodzenia, w zależności od maksymalnej grubości ścianki wyprodukowanej części oraz właściwości termodynamicznych danego tworzywa sztucznego

Wypchnięcie

Na tym etapie wypraska wypychana jest z jednostki zaciskowej. Środek ułatwiający wyjmowanie z formy można natryskiwać na powierzchnię wnęki formy przed wtryskiem, aby ułatwić wyrzucenie i zapobiec uszkodzeniu nowej części.

Syntmet – profesjonalny wtrysk tworzyw sztucznych

Wtryskarki do plastiku oferują wiele zalet, ale są urządzeniami drogimi i masywnymi. Nie każda firma ma możliwości przestrzenne i finansowe, aby wybudować własny park maszynowy. Rozwiązaniem jest skorzystanie z usług zewnętrznego dostawcy. Warto znaleźć odpowiedniego partnera produkcyjnego, który wykona zamówienie zgodnie z projektem, budżetem i harmonogramem. 

Dzięki firmie Syntmet uzyskują Państwo natychmiastowy dostęp do najwyższej klasy wtryskarek oraz doświadczonego zespołu, który będzie w stanie zaproponować najkorzystniejsze rozwiązanie. Każda nasza wtryskarka do plastiku i tworzyw sztucznych pozwala uzyskać wysoką precyzję i duża wydajność – doskonale sprawdzi się w przypadku produkcji wielkoseryjnej.

Obsługujemy Klientów z całej Polski. Zlecenia na formowanie wtryskowe otrzymujemy zarówno z dużych miast (np. Warszawa, Poznań, Gdańsk, Bydgoszcz, Szczecin, Kraków, Katowice, Łódź, Lublin, Białystok, Opole, Zielona Góra), jak i mniejszych lokalizacji, takich jak Kalisz, Nowy Sącz, Konin, Leszno, Zamość, Mysłowice, Sopot, Kołobrzeg, Zduńska Wola, Wolbrom itp.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub e-mailowego!

Wykorzystywane urządzenia

Jako renomowana wtryskownia tworzyw sztucznych do realizacji zamówień stosujemy maszyny o bardzo dobrych parametrach, które zostały wyprodukowane przede wszystkim przez firmę ARBURG. Charakteryzują się one zróżnicowanymi właściwościami, w tym przede wszystkim siłą zwarcia, która w zależności od konkretnego sprzętu wynosi od 50 do nawet 350 ton.