Odpowiednie zaprojektowanie form wtryskowych ma istotne znaczenie dla prawidłowego przebiegu procesu wtryskiwania. Wewnątrz formy nadawany jest bowiem kształt wytwarzanego detalu. Fakt ten świadczy o tym, iż jakiekolwiek niedoskonałości w projekcie lub wykonaniu form wtryskowych będą miały bezpośrednie odzwierciedlenie w wyglądzie i właściwościach wtryskiwanych elementów.
Jakie są kluczowe czynniki przy projektowaniu form wtryskowych?
Przystępując do projektowania form wtryskowych, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Pierwszym z nich jest wybór odpowiedniego materiału do wykonania formy. Materiał ten musi przede wszystkim charakteryzować się doskonałą odpornością na działanie wysokiej temperatury i ciśnienia. Drugim czynnikiem jest określenie rodzaju wtryskiwanego tworzywa. Jest to o tyle istotne, gdyż każdy materiał cechują inne właściwości, które należy uwzględnić, projektując m.in. poszczególne kanały w formie. Kolejnym ważnym aspektem jest określenie geometrii wytwarzanej części. Powinna być ona tak zaprojektowana, aby wyeliminować możliwość powstawania ewentualnych wad w wyrobie. Ostatnią z najistotniejszych kwestii jest określenie systemu chłodzenia, który ma istotny wpływ na równomierne i szybkie krzepnięcie gotowego detalu.
Dodatkowym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę przy projektowaniu form wtryskowych, jest określenie technologiczności konstrukcji formy, a także opłacalności jej wykonania pod względem kosztów produkcji i czasu (aspekt ekonomiczny).
Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu form wtryskowych?
Inżynierowie zajmujący się projektowaniem form wtryskowych chętnie podążają za współczesnymi trendami rynkowymi, których celem jest usprawnienie procesu przygotowania oprzyrządowania i efektywne wtryskiwanie produkowanych detali. Aktualnie dużą popularność zyskują zaawansowane narzędzia inżynierii komputerowej, które w szybki sposób wykonują niezbędne obliczenia i oferują rozbudowane symulacje procesu wtryskiwania. Na szczególną uwagę zasługuje również wzrost popularności technik szybkiego prototypowania, które, wykorzystując technologię np. druku 3D, pozwalają na testowanie konstrukcji, jeszcze przed ostatecznym wykonaniem kosztownego oprzyrządowania. Coraz popularniejszym trendem jest również wprowadzanie sensorów do gotowych form wtryskowych, które umożliwiają monitorowanie i zbieranie danych na temat temperatury, ciśnienia, zużycia formy itp., co ma pomóc w lepszym projektowaniu kolejnych form wtryskowych.
Jakie są najlepsze praktyki w projektowaniu form wtryskowych, które skracają czas cyklu i poprawiają jakość?
Wraz ze wzrostem doświadczenia w projektowaniu form wtryskowych, poznano określone praktyki, które pozwalają na skrócenie czasu cyklu wtryskiwania i poprawiają jakość wytwarzanego wyrobu. Wśród najpopularniejszych działań tego typu należy wyróżnić m.in.: optymalizację geometrii formy, wydajny i skuteczny system chłodzenia, optymalizację punktów wtrysku. Podczas projektowania form wtryskowych warto korzystać z zaawansowanych narzędzi komputerowych oraz symulacji numerycznych, które pomagają w doskonaleniu projektowanych form wtryskowych.