Co to jest cięcie strumieniem wody?
Przetwórstwo tworzyw sztucznych wymaga stosowania różnych technologii obróbki. Jednym z lepszych rozwiązań w przypadku twardych jednorodnych tworzyw sztucznych jest metoda WaterJet, czyli obróbka wodno-ścierna. Polega ona na cięciu materiału strumieniem wody pod dużym ciśnieniem. W przypadku tworzyw miękkich cięcie można wykonać samym strumieniem wody. Twarde materiały tnie się wodą z dodatkiem specjalnego ścierniwa. Cięcie tworzyw metodą WaterJet wymaga doświadczenia i dobrego sprzętu – dlatego warto sprawdzić usługi cięcia wodą oferowane przez fabrykę Syntmet.
Zalety technologii WaterJet w obróbce tworzyw sztucznych
Obróbka tworzyw sztucznych metodą wodno-ścierną ma wiele zalet. Cięcie strumieniem wody jest wydajne i nie wpływa na jakość tworzywa na krawędzi cięcia. W wielu przypadkach tak przygotowane formatki nie wymagają dodatkowej obróbki na kolejnych etapach produkcji czy montażu.
Najważniejsze zalety cięcia strumieniem wody to:
- możliwość obróbki tworzyw na zimno,
- brak ryzyka powstania odkształceń na krawędzi cięcia,
- mniej uciążliwych wiór i innych produktów ubocznych – w porównaniu do tradycyjnych technik obróbki mechanicznej tworzyw sztucznych;
- brak szkodliwych oparów generowanych w trakcie cięcia niektórych tworzyw innymi metodami;
- możliwość zautomatyzowania procesu cięcia – i jego integracji z pozostałymi etapami procesu produkcyjnego.
Od czego zależy cena profesjonalnej obróbki tworzyw sztucznych?
Cena profesjonalnej obróbki tworzyw metodą cięcia wodą zależy od kilku czynników. Pod uwagę należy wziąć zakres zlecenia, właściwości fizyczne tworzywa oraz zasoby, które są niezbędne do jego wykonania. Obróbka tworzyw sztucznych metodą wodno-ścierną może wymagać zastosowania dodatku specjalnego ścierniwa, które znacznie rozszerza możliwości techniki cięcia wodą. Co trzeba uwzględnić, aby oszacować koszt cięcia strumieniem wody?
- Wielkość i kształt formatek – nowoczesna obróbka wodno-ścierna umożliwia cięcie twardych formatek o znacznej grubości. Planując obróbkę formatek, trzeba uwzględnić ich kształt i rozmiar, tak aby optymalnie zaplanować proces cięcia.
- Właściwości fizyczne formatek – cięcie wodą bez dodatków jest możliwe tylko w przypadku materiałów o stosunkowo niskiej gęstości. Obróbka wodno-ścierna twardych tworzyw wymaga metody hydroabrazywnej, w które wykorzystuje się dodatkowe ścierniwo.
- Wolumen formatek do obróbki – nasza firma oferuje obróbkę wodno-ścierną zarówno produktów jednostkowych, jak i całych serii. Ilość formatek do obróbki to ważny czynnik cenotwórczy. Większe serie umożliwiają ograniczenie jednostkowego kosztu cięcia wodą do minimum.
Zakres procesu cięcia – liczba przejść, długość i kształt cięcia – geometria cięcia, ewentualne zmiany grubości formatki wpływają tempo cięcia i ogólny czas realizacji procesu. Produkcja elementów z formatek z tworzywa wymaga zaprojektowania procesu cięcia, tak aby ograniczyć jego czas i konieczność realizacji czynności pomocniczych do minimum.
Cięcia wodą w firmie Syntmet
Syntmet od 30 lat zajmuje się przetwórstwem tworzyw sztucznych oraz produkcją elementów z tworzyw, metali, kamienia i innych materiałów. W trakcie swojej działalności fabryka Syntmet została wyposażona we wszystkie rodzaje urządzeń do tradycyjnej obróbki wiórowej, które sukcesywnie modernizowano i ulepszano. Wraz z rozwojem technologii stosowanych w przemyśle Syntmet rozwija park maszynowy, tak aby sprostać oczekiwaniom współczesnego rynku usług produkcyjnych.
Usługi cięcia wodą kierujemy do Klientów z całej Polski, ze wszystkich województw. Obsługujemy zarówno duże, jak i małe miasta, a zamówienia napływają do nas z takich lokalizacji jak choćby Warszawa, Poznań, Gdańsk, Kraków, Opole, Katowice, Łódź, Lublin, Zielona Góra, Białystok, Bydgoszcz, Szczecin, Wolbrom, Mysłowice, Leszno, Nowy Sącz, Zamość, Kalisz, Sopot, Konin, Kołobrzeg czy Zduńska Wola.
Dlaczego warto zlecić cięcie wodą w małopolskiej fabryce Syntmet?
Jednym z ciekawszych rozwiązań dostępnych dziś w ofercie małopolskiej fabryki Syntmet jest nowoczesna technologia cięcia wodą, która umożliwia obróbkę praktycznie wszystkich rodzajów materiałów. Zalety cięcia wodą w fabryce Syntmet to m.in.:
- możliwość cięcia wodą tworzyw, metali, kamienia i ceramiki o dużej grubości,
- wysoka jakość krawędzi cięcia,
- szybka realizacja procesu jednostkowego,
- brak zagrożenia odkształceń i uszkodzeń materiału na krawędzi cięcia w przypadku cięcia materiałów jednorodnych termoplastycznych,
- korzystna cena usługi cięcia wodą i wiele innych.
Zachęcamy do kontaktu i konsultacji na temat państwa potrzeb w zakresie obróbki hydroabrazywnej.
Cięcie wodą w Małopolsce
Syntmet świadczy usługi cięcia wodą dla przedsiębiorców z małopolski i okolic. Dzięki korzystnemu położeniu nasza fabryka może obsługiwać wielu lokalnych producentów, którzy regularnie zlecają produkcję kolejnych serii formatek z tworzyw i detali produkowanych z innych materiałów.
Fabryka Syntmet od lat obsługuje proces cięcia wodą dla małopolskich przemysłowców z wielu branż. Realizujemy wielkoseryjne zlecenia cięcia wodą półproduktów i wyrobów gotowych. Oferujemy też cięcie wodą produktów jednostkowych i wyrobów produkowanych w małych seriach. Zachęcamy do kontaktu i wyceny cięcia wodą w małopolskiej fabryce Syntmet.
Cięcie wodą w Podkarpackim
Szukając usługi cięcia wodą w województwie podkarpackim, warto sprawdzić ofertę małopolskiej fabryki Syntmet. Doskonała sieć połączeń logistycznych w regionie umożliwia szybki transport wyrobów do zamawiającego. Nowoczesne technologie i fachowa wiedza pozwolą szybko zaprojektować optymalny proces cięcia i przygotować harmonogram realizacji, który będzie satysfakcjonować obie strony.
Zachęcamy do kontaktu partnerów z województwa podkarpackiego, którzy są zainteresowani usługą cięcia wodą. Oferujemy obróbkę pojedynczych egzemplarzy i prototypów oraz wielkoseryjną produkcję metodą cięcia wodą. Zadzwoń do Syntmet i sprawdź ceny cięcia woda w podkarpackim i okolicy. Oferujemy wsparcie projektowe, realizację dodatkowych procesów obróbczych i zaawansowaną automatyzację, która przynosi określone korzyści.
Ceny cięcia wodą – Śląsk
Produkcja przemysłowa na Śląsku sukcesywnie się rozwija. Nowoczesne technologia umożliwia uzyskanie wysokiej jakości i redukcję kosztów jednostkowych, co sprzyja konkurencyjności lokalnych przedsiębiorców. Jednym z częściej stosowanych procesów w obróbce materiałów jest cięcie wodą. Hydroabrazywna technologia sprawdza się świetnie w przypadku różnego rodzaju materiałów i co ważne elementów o znacznej grubości.
Szukając partnera, który mógłby zrealizować część procesów produkcyjnych, w tym cięcie wodą na Śląsku, warto sprawdzić ofertę małopolskiej fabryki Syntmet. Nowoczesne maszyny, dobra organizacja i bliskie położenie to atuty, które pozwalają na obniżenie kosztu cięcia wodą na Śląsku. Zadzwoń i dowiedz się co możesz zrobić w fabryce Syntmet. Sprawdź ceny i harmonogram, aby skorzystać doskonałej oferty na cięcie wodą dla śląskich przedsiębiorców.
Czytaj więcej o cięciu wodą:
Co to jest cięcie strumieniem wody?
Cięcie strumieniem wody to proces, który polega na przecinaniu materiału z wykorzystaniem strumienia o bardzo wysokim ciśnieniu. W ten sposób obrabia się zarówno tworzywa sztuczne, jak i metale. Miększe surowce tnie się samą wodą, a w przypadku twardszych stosuje się dodatkowo drobinki ścierne. Cięcie strumieniem wody inaczej jest określane jako Water Jet. Aby skorzystać z tej metody, trzeba dysponować zaawansowanym sprzętem i odpowiednim doświadczeniem.
Jakie ciśnienie do cięcia wodą?
Cięcie wodą wykorzystuje bardzo wysokie ciśnienie strumienia. Standardowo jego wartość wynosi
od 2 000 do 6 000 barów, choć najczęściej jest to 4 000 barów. Dokładne ciśnienie zależy od rodzaju materiału i grubości elementów, które mają być cięte. Wyższe wartości są używane do twardszych materiałów, takich jak metale, kamień czy ceramika, podczas gdy niższe mogą być wystarczające do cięcia surowców miękkich, takich jak guma, plastik czy pianka. O doborze odpowiedniego ciśnienia decyduje operator maszyny do cięcia wodą.
Co można ciąć wodą?
Cięcie wodą można wykorzystywać do obróbki wielu różnych materiałów – również tych o dużej twardości. Najczęściej z użyciem tej metody tnie się arkusze:
- metalu – np. stal nierdzewną, aluminium, tytan, mosiądz i miedź,
- kamienne i ceramiczne – np. granit, marmur, łupek, płytki ceramiczne i porcelanę,
- szkła – w tym szkło laminowane,
- z tworzyw sztucznych – jak PVC, akryl, poliwęglan, polietylen i inne rodzaje plastiku,
- z gumy i pianki – tnie się materiały gumowe, pianki poliuretanowe i inne elastyczne materiały,
- drewniane – można ciąć wszystkie rodzaje drewna, sklejkę, MDF i inne materiały drewnopochodne,
- kompozytowe – materiały takie jak włókno szklane i włókno węglowe.
Możliwość przecięcia materiału o konkretnej grubości, twardości i strukturze zależy od ustawień maszyny. Dlatego nad systemem czuwa operator, który wybiera odpowiednie parametry pracy urządzenia.
Czy woda może przeciąć diament?
Diament jest najtwardszym znanym naturalnym materiałem i ma wyjątkowo wysoką twardość na skali Mohsa (10). To powoduje, że cięcie wodą, nawet po dodaniu ścierniwa, nie jest w stanie poradzić sobie z jego strukturą. Te wyjątkowe kamienie szlachetne są obrabiane z wykorzystaniem zupełnie innych metod – specjalnych pił lub lasera.
Jak obrabiać plastik?
Istnieje wiele metod obróbki plastiku. Wśród nich można wyróżnić wtryskiwanie stopionego tworzywa sztucznego do specjalnej formy, cięcie laserowe, obróbkę CNC czy termoformowane. Plastik tnie się również z wykorzystaniem maszyn do cięcia wodą pod wysokim ciśnieniem. Pozwala to na uzyskanie precyzyjnych kształtów i zminimalizowanie ilości odpadów powstających w trakcie procesów produkcyjnych.
Z wykorzystaniem cięcia wodą można obrabiać różne tworzywa sztuczne – np. polipropylen, polietylen, PCV, akryl itd. Technika ta pozwala na przecinanie nawet bardzo grubych arkuszy, często bez konieczności stosowania dodatkowych drobinek ściernych.