Urządzenia do cięcia wodą

Urządzenia do cięcia wodą znajdują szerokie zastosowanie w niemal każdej gałęzi przemysłu. Umożliwiają niezwykle dokładne i precyzyjne cięcie delikatnych, twardych i miękkich materiałów, a także niemetali, takich jak:

  • ceramika, 
  • tworzywa sztuczne, 
  • kompozyty,
  • drewno i materiały drewnopodobne.

Po zmieszaniu z drobnym piaskiem ściernym technologia Waterjet umożliwia również cięcie powierzchni o bardzo dużej grubości (takich jak marmur, granit), bez zmiany struktury materiału. Cięcie strumieniem wody jest z natury procesem przyjaznym dla środowiska. W przeciwieństwie do innych systemów obróbki technologia strumieniowo-ścierna nie wymaga stosowania chłodziwa czy innych środków chemicznych przyczyniających się do zanieczyszczenia wód gruntowych.

Jak działają urządzenia do cięcia wodą? 

Przecinarki wodne to urządzenia składające się z 5-ciu głównych elementów:

  • stołu roboczego, 
  • pompy wodnej wysokiego ciśnienia 
  • pneumatycznego układu podawania i dozowania ścierniwa, 
  • systemu sterowania CNC, 
  • pulpitu sterowniczego

Technologia cięcia wodą wykorzystuje strumień wody pod wysokim ciśnieniem, dzięki któremu w materiale powstają tylko bardzo drobne szczeliny. W zależności od gęstości i innych właściwości materiału, do strumienia wody dodawany jest ziarnisty materiał ścierny w celu zwiększenia mocy. Ścierniwo jest dodawane do dyszy, dzięki czemu można dokonać prostego przełączania między cięciem wodą, a tzw. piaskowaniem.

Profesjonalne usługi cięcia wodą w firmie Syntmet

Urządzenia do cięcia wodą dostępne są z bogatym wyposażeniem standardowym oraz licznymi opcjami dodatkowymi. W firmie Syntmet korzystamy z wysokiej klasy urządzeń, które gwarantują bardzo dobrą wydajność i wysoką efektywność przy stosunkowo niskich kosztach operacyjnych. Jako profesjonaliści jesteśmy w stanie wykonać dowolny projekt związany ze strumieniowo-ścierną obróbką każdego materiału (o grubości do 200 mm).

Obsługujemy całą Polskę – zamówienia na profesjonalne usługi cięcia wodą otrzymujemy zarówno z dużych, jak i mniejszych miast, takich jak Warszawa, Poznań, Gdańsk, Bydgoszcz, Szczecin, Kraków, Katowice, Łódź, Lublin, Białystok, Opole, Zielona Góra, Kalisz, Nowy Sącz, Konin, Leszno, Zamość, Mysłowice, Sopot, Kołobrzeg, Zduńska Wola czy Wolbrom.

Osoby zainteresowane usługami zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub e-mailowego. 

Urządzenie globalMAX 1530

Licznymi zaletami, do których zalicza się prosta obsługa i niewielkie rozmiary, odznacza się urządzenie globalMAX 1530, którego przeznaczeniem jest cięcie wody. Daje ono również bardzo dobrą wydajność, a wszystkie urządzenia produkowane przez firmę OMAX charakteryzują się niezawodnością, ale także funkcjonalnością.

Działanie

Obróbka wodno-ścierna polega na wykorzystaniu wody, która dostarczona jest przez wbudowaną pompę pod dużym ciśnieniem, a następnie zostaje ona wypuszczona z bardzo dużą siłą, która znacznie przewyższa prędkość dźwięku. W ten sposób można niezwykle dokładnie i skutecznie osiągnąć zamierzony kształt materiału.

Pozostałe zalety

Obróbka strumieniowo-ścierna z wykorzystaniem wymienionych urządzeń posiada również inne zalety, które są charakterystyczne dla urządzeń z najwyższej półki, do których zaliczają się produkty OMAX czy MAXIEM. Należy do nich dobra jakość, wysoka efektywność i starannie przygotowana konstrukcja, dzięki czemu można tworzyć produkty ze sporą dokładnością. Cięcie strumieniem wody jest wykonywane przez naszych pracowników w bardzo szybkim czasie, a jednocześnie w atrakcyjnych cenach.

Różnorodne materiały

Stosowana przez naszą firmę obróbka hydro-ścierna daje możliwość wykorzystania różnych rodzajów materiałów, w tym chociażby drewna, metali, tworzyw sztucznych czy szkła. Potwierdza to, że jest to jedna z najwszechstronniejszych metod cięcia różnego rodzaju tworzyw, które można wykonać ze sporą precyzją. Nasze maszyny pozwalają na obróbkę hydro-ścierną tworzyw, które charakteryzują się grubością osiągającą nawet 200 mm.

Tniemy w szerokiej gamie materiałów:     

Urządzenia do cięcia wodą składają się z kilku podstawowych elementów. Najważniejsze części takich maszyn to:

  • stół roboczy,
  • pulpit sterowniczy,
  • system sterowania CNC,
  • pneumatyczny układ podawania i dozowania ścierniwa,
  • pompa wysokiego ciśnienia.

Maszyny do cięcia wodą wykorzystują ciecz o bardzo wysokim ciśnieniu. Czasami dodaje się do niej również ścierniwo, które ma zwiększyć moc maszyny i pozwalać na przecinanie twardszych materiałów. Urządzenia te zwykle mają dyszę, za której pomocą można decydować, czy przy danym zleceniu zostanie zastosowane cięcie wodą, czy piaskowanie.

Specyfikacje techniczne urządzeń do cięcia wodą mogą się różnić zależnie od producenta oraz rodzaju i przeznaczenia maszyny. Najczęściej operują one ciśnieniem na poziomie około 4 000 barów. Mogą być napędzane różnymi typami jednostek, takimi jak silniki hydrauliczne, elektryczne lub hybrydowe.

Ważne jest też pole robocze. Jego rozmiar określa maksymalne wymiary materiału, który można przeciąć na danej maszynie. Zazwyczaj jest to kilka metrów kwadratowych, choć na rynku pojawiają się też maszyny o znacznie większym polu roboczym.

Eksploatacja maszyn do cięcia wodą kosztuje dość dużo. Wynika to z konieczności użycia nie tylko dużej ilości wody i ścierniwa, lecz także prądu potrzebnego do wygenerowania dużej mocy. Zazwyczaj za godzinę pracy takiej maszyny płaci się około 80–90 zł. Jednak wszystko zależy od parametrów maszyny, jej wydajności oraz wymagań realizowanego projektu.

Do kosztów prądu, wody i ścierniwa należy doliczyć również wydatki związane z regularną konserwacją i serwisem maszyny. Nie można o nich zapominać – mają bezpośredni wpływ  na stan techniczny urządzenia, bezpieczeństwo pracy i koszty eksploatacji w przyszłości.

Urządzenia do cięcia wodą muszą być zainstalowane tam, gdzie jest wystarczająco dużo przestrzeni roboczej. Musi umożliwiać dostęp do wszystkich stron maszyny. Ważne jest też podłoże, które powinno być stabilne. Najczęściej jest to posadzka betonowa.

W miejscu ich montażu musi być też dostęp do instalacji elektrycznej, wodociągów i systemu odprowadzania wody oraz osadów. Konieczne jest też zainwestowanie w zabezpieczenia przed wyciekiem wody – zbiorniki i alarmy. W miejscach, w których wykonuje się cięcie wodą, warto zadbać też o dobrą wentylację.

Najczęściej w trakcie cięcia wodą pojawiają się takie problemy jak niedostateczne ciśnienie, nierówne krawędzie, wysoki poziom hałasu i wibracji, wycieki czy awarie elektroniki. Z wieloma z tych problemów można poradzić sobie przez regularną konserwację i serwis urządzenia. Czasami przyczyną problemu są złe ustawienia lub wyeksploatowanie ważnych podzespołów. W przypadku elektroniki może też dojść do przypadkowego rozłączenia kabli.